COĞRAFYA BİLİM

Coğrafya Bölümü Okunur mu?

Posted on: Mayıs 17, 2017


Sevgili öğrenciler, bu yazımızda coğrafya dersi dışında Türkiye’de coğrafya bölümünün artı ve eksilerinden bahsedeceğiz. Bu durumu ele alırken birinci olarak ideallerimi ve isteklerimiz ikinci olarak var olan Türkiye’nin gerçeklerini göz önünde tutacağız.

Her şeyden önce bilmelisiniz ki başkalarının tecrübelerini deneyerek tecrübe etmeyin. Benim ve çevremdeki öğretmen arkadaşlarımın şuan ki tecrübelerinden yararlanmanızı tavsiye ederim. Bu bölümü okumuşlar ve değerlendirme yapabilecek konuma ulaşmışlardır.

Coğrafya bölümü Türkiye’de her ne kadar sözel bir bölüm olarak görülse de batı ülkelerinden pozitif bir bilim dalı olarak fen bölümlerinde yer almaktadır. Coğrafya içinde hesaplamada, çizimde, ölçümde, deneyde vs. bulabilirsiniz. Coğrafya genel itibari ile fen bilimleri dersleri ile iç içedir. Biyoloji, kimya, matematik ve fizik derslerinden yararlanır. Örnekler ile açıklarsak bir ekosistem ile biyoloji, çevre kirliliği ve atık konusunu anlamak için kimyayı, yer çekimi ve evren hareketleri için fiziği kullanır.

Konuyu buradan nereye getirmek istiyorum. Şuraya tabi ki; Sözel bölümü okuduğun için bu bölümü seçmemelisin. Görsel ve doğacı bir zekaya sahipsen coğrafyayı gerçekten seviyorsan işte o zaman bu bölüm senin için. Bu bölümde okumalısın. Fakat Seni uyarıyorum sevgili öğrencim. Bu kısım halen giriş kısmında bahsettiğim arzu istek ve idealler kısmına girmektedir.

Günümüzde ülkemizde coğrafya bölümü değerini kaybetmiş olsa da tarihin keşifler zamanında en değerli bölüm olduğu kesindi. Dünya tam keşfedilmeden önceki zamanlardan bahsediyorum. Düşünün ki bulunan kıtalar o kıtayı bulan kaşiflerin adlarını alıyordu. Günümüzde fizik, kimya dallarında bulunan bilimsel şeylerin bulanın adı verildiği gibi. Teknoloji ile birlikte dünyanın her yeri görünür hale gelmiştir. Ne yani coğrafyacı artık değerli değil mi?

Coğrafya barındırmış olduğu dersler açısından bir çok bilimin içerisinde yer alan bir sistematiktir. Klimatoloji ile hava olaylarını, jeoloji ile yer olaylarını, ekoloji ile çevre olaylarını kavramak gibi bir çok yetiye sahiptir. Bunca ders öğrenimine rağmen ülkemizde coğrafyaya tanınan alan çok kısıtlanmış durumda. Bırakın yan alanlardan meslek edinmeyi; bir zat içinde bulunduğu derslerden bile kendine meslek çıkaramamaktadır. Hava gözlem evlerinde, şehir planlamalarda, çevre düzenlemelerinde, afet yönetimlerinde görev yapamamaktadır. Yapabileceği sadece öğretmenlik. Yada asker veya polis olmak.

Bir çok meslekte olduğu gibi coğrafya alanında da plansızlık söz konusu. Her yıl binlerce mezun var ve her sene yaklaşık yüz coğrafya öğretmeninden 5’i atanabiliyor. (istatistik olarak yanılıyorsam düzeltin) Durum böyle iken binlerce coğrafya öğretmeni ne yapıyor dersiniz ? Ya polis oldular, ya asker yada farklı meslek alanlarında çalışmaya çalışıyorlar. Tabi bu hayata tutunabilenler. Geçen aylarda gelecek bunalımı ile intihar eden bir coğrafya öğretmeni bu konuda söylenebilecek her şeyleri özetliyor.

İntihar eden coğrafya öğretmeni haberini şuradan okuyabilirsiniz.

2019 yılı itibari ile 460 bin öğretmen atama beklemektedir. Coğrafya öğretmen ihtiyacı 2018 verisine göre 655 kişidir. Her yıl binlerce öğrencinin mezun olduğu düşünüldüğünde ve 10 binin üzerinde coğrafya mezunu olduğunu göz önüne alındığında coğrafya bölümünün geleceği konusunda karamsar olmamak elde değildir.

4 Yanıt to "Coğrafya Bölümü Okunur mu?"

Arkadaşlar kesinlikle okumayın bu bölümü.İlla seviyorum diyorsanız açıktan hobi olarak okuyun.İş imkanları son derece kısıtlı ve ülkemizde hiçbir değeri yok kesinlikle saygı görmüyorsunuz.Ünvanımız yok sadece öğretmenlik var.Onda da atama yok.Özel sektörde sadece cbs var.Cbs işinde de durum aynı.Özel öğretmenlikte de para yok.Bu bölüm için akademisyenlik en son nokta.Özelde maaşlarınız 1500-2500 tl arasında tabi iş bulabilirseniz.Kesinlikle yaklaşmayın arkadaşlar bu bölüme.Biz pişman olduk siz olmayın.

Haklısın kardeşim bu devirde fef-iibf bölümleri bitti artık, geleceği yok bu bölümlerin.Bölüm ölmüş ağlayanı yok!! ama halen tercih döneminde gençlere tavsiye edenler var bu bölümleri şaşıyorum ya! Harcanırsınız gençler yakmayın kendinizi!

Yorumunuz için teşekkürler Polis Kardeşim. Allah yardımcınız olsun.

[…] coğrafya açılmış durumda. Bu alanda gelecek planlamanızı tavsiye etmemekteyim. Şurada yer alan yazımı okuyarak daha fazla bilgi […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Toplam Ziyarteçi Sayısı

  • 9.153.963 kişi

Diğer 1.969 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: