Coğrafya Bilim

"Türkiye'nin En Büyük Akademik Coğrafya Sitesi"

Coğrafya Bölümü Okunur mu?

Posted by Geography Teacher, Özcan Mayıs 17, 2017Sevgili öğrenciler, bu yazımızda coğrafya dersi dışında Türkiye’de coğrafya bölümünün artı ve eksilerinden bahsedeceğiz. Bunu yaparkende olaya bir hayal,istek ve ideallerden ikinci olarakta Türkiye’de ki gerçeklerinden bahsedeceğiz.
Her şeyden önce bilmelisiniz ki başkalarının tecrübelerini deneyerek tecrübe etmeyiniz. Benim ve çevremdeki öğretmen arkadaşlarımın şuan ki tecrübelerinden yararlanmanızı tavsiye ederim.Bu bölümü okumuşlar ve değerlendirme yapabilecek konuma ulaşmışlardır.
Coğrafya bölümü Türkiye’de her ne kadar sözel bir bölüm olarak görülse de batı ülkelerinden pozitif bir bilim dalı olarak fen bölümlerinde yer almaktadır. Coğrafya içinde hesaplamada, çizimde, ölçümde, deneyde vs. bulabilirsiniz. Coğrafya genel itibari ile fen bilimleri dersleri ile iç içedir. Biyoloji, kimya, matematik ve fizik derslerinden yararlanır. Örnekler ile açıklarsak bir ekosistem ile biyoloji, çevre kirliliği ve atık konusunu anlamak için kimyayı, yerçekimi ve evren hareketleri için fiziği kullanır. Konuyu buradan nereye getirmek istiyorum. Şuraya tabi ki; Sözel bölümü okuduğun için bu bölümü seçmemelisin. Görsel ve doğacı bir zekaya sahipsen coğrafyayı gerçekten seviyorsan işte o zaman bu bölüm senin için. Bu bölümde okumalısın. Fakat Seni uyarıyorum sevgili öğrencim. Bu kısım halen giriş kısmında bahsettiğim arzu istek ve idealler kısmına girmektedir.
Günümüzde ülkemizde coğrafya bölümü değerini kaybetmiş olsa da tarihin keşifler zamanında en değerli bölüm olduğu kesindi. Dünya tam keşfedilmeden önceki zamanlardan bahsediyorum. Düşünün ki bulunan kıtalar o kıtayı bulan kaşiflerin adlarını alıyor. Günümüzde fizik, kimya dallarında bulunan bilimsel şeylerin bulanın adı verildiği gibi. Teknoloji ile birlikte dünyanın heryeri görünür ve bilinir olmuş. Ne yani coğrafyacı artık değerli değil mi?

Nasip olursa yazının devamını yazacağım…

Reklamlar

3 Yanıt to “Coğrafya Bölümü Okunur mu?”

  1. Coğrafyacı said

    Arkadaşlar kesinlikle okumayın bu bölümü.İlla seviyorum diyorsanız açıktan hobi olarak okuyun.İş imkanları son derece kısıtlı ve ülkemizde hiçbir değeri yok kesinlikle saygı görmüyorsunuz.Ünvanımız yok sadece öğretmenlik var.Onda da atama yok.Özel sektörde sadece cbs var.Cbs işinde de durum aynı.Özel öğretmenlikte de para yok.Bu bölüm için akademisyenlik en son nokta.Özelde maaşlarınız 1500-2500 tl arasında tabi iş bulabilirseniz.Kesinlikle yaklaşmayın arkadaşlar bu bölüme.Biz pişman olduk siz olmayın.

    • Atanamayıp polis olmuş abi tavsiyesi said

      Haklısın kardeşim bu devirde fef-iibf bölümleri bitti artık, geleceği yok bu bölümlerin.Bölüm ölmüş ağlayanı yok!! ama halen tercih döneminde gençlere tavsiye edenler var bu bölümleri şaşıyorum ya! Harcanırsınız gençler yakmayın kendinizi!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: