Reklamlar
Başlangıç > Beşeri Coğrafya > Şehirleşme, Şehir Olma ve Büyük Şehir Olacak 11 İlimiz

Şehirleşme, Şehir Olma ve Büyük Şehir Olacak 11 İlimiz


Başbakan Erdoğan, K.Maraş mitinginde nüfusu 750 binin üzerinde olan 11 il için ‘Büyükşehir’ olmaları için kanun tasarı hazırladıklarını söyledi..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçimden sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerin büyükşehir olması için kanun tasarısı hazırladıklarını belirterek, şu anda 11 ilin bu hakkı kazandığını bildirdi.

Şu an 16 büyükşehir belediyesi bulunurken, adrese dayalı nüfus sayımına göre Şanlıurfa,Hatay, Manisa, Balıkesir, Kahramanmaraş,Van, Aydın, Denizli, Muğla, Tekirdağ,Trabzon’un nüfusu 750 binin üzerinde görünüyor.

Kahramanmaraş’ta halka hitap eden Başbakan Erdoğan, ”Allah nasip ederse seçimden hemen sonra nüfusu 750 binin üzerinde olan illerimizin büyükşehir olması için bir kanun tasarısı hazırladık” dedi.

Tasarının 12 Haziran’dan hemen sonra Meclis gündemine geleceğini kaydeden Erdoğan, Kahramanmaraş’ın da büyükşehir olmayı fazlasıyla hak ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Büyükşehirin sınırı ne olacak biliyor musunuz? Kahramanmaraş’ın mülki sınırı… Yani hepsi büyükşehirin kapsamı içinde. Afşin, Elbistan, hepsi. İstanbul’daki, Kocaeli’ndeki büyükşehir yapısı ne ise Kahramanmaraşta da o olacak. Yani şu anda bizim ulusal planlamamızın içerisinde bu var. Çılgın proje dedik ya bu da ulusal planlama projemiz. Böylece Kahramanmaraş’ın imkanları artacağı gibi bununla da kalmıyoruz, bütün ilçelerimiz de bundan sonra çok daha farklı hale gelecek.”

”11 İL BÜYÜKŞEHİR OLMA HAKKINI KAZANDI”

2014′teki yerel seçimlere Kahramanmaraş’ın büyükşehir belediyesi olarak gireceğini dile getiren Başbakan Erdoğan, ”2014′ten itibaren artık burası bir büyükşehir belediyesi olarak seçimlere girecek. Bu arada 2014 yılına kadar nüfusu 750 bini aşan başka illerimiz olursa onlar da yine büyükşehir olma hakkını kazanacak” diye konuştu.

Erdoğan, şu anda 11 ilin bu hakkı kazandığını belirterek, ”Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

Türkiye iller haritası

Türkiye iller haritası

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: